top of page

Funkcjonalne Przygotowanie Strzeleckie (#FPS)

Zaktualizowano: 1 gru 2023

Czym jest Funkcjonalne Przygotowanie Strzeleckie albo inaczej System Funkcjonalnego Przygotowania Strzeleckiego zwany #FPS?
Przygoda z projektowaniem rozwiązań systemowych zaczęła się około 2018 roku, kiedy służyłem w jednej z formacji, o której się "nie mówi":):):). W ramach służby w tejże właśnie formacji trafiłem w 2017 roku do jednostki NATO, gdzie pełniłem obowiązki Szefa Wydziału odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, ale jednocześnie szkoliłem podwładnych - żołnierzy pełniących służbę ochronną i "pracowałem na ulicy" (celowo w cudzysłowie, ponieważ żołnierze służą a nie pracują).

Już wcześniej, kiedy z regularnego wojska (służyłem przez prawie 13 lat w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej) trafiłem do Służby, zderzyłem się z sytuacją, w której z uwagi na natłok zadań "w realu" nie jesteś w stanie regularnie i dużo strzelać, a jednocześnie musisz być gotowy do pracy z bronią…i nie, nie jest to słabość naszej Służby - Jankesi mają podobnie…

W każdym razie, kiedy sam zacząłem "szefować" moim Wydziałem, rozpocząłem pracę nad systemem szkoleniowym, który uwzględnia następujące czynniki:

  • biorąc pod uwagę ilość zadań, strzelasz mniej;

  • musisz profesjonalnie posługiwać się bronią.

Co było i jest najważniejsze, program wraz z całą metodyką miał być tak ułożony, aby podtrzymywać właściwe umiejętności i kondycję strzelecką uwzględniając przede wszystkim pierwszy czynnik z powyższych dwóch.


No i tu właśnie myśl... Jak przygotować program aby nie strzelać tysiąca sztuk amunicji, bo nie ma na to czasu, a jednocześnie aby strzelec (żołnierz, funkcjonariusz) był efektywny i funkcjonalny strzelecko, bo przecież nie jest dużą sztuką strzelać świetnie jeśli strzelasz dwa/trzy razy w tygodniu albo chociażby raz w tygodniu pod okiem instruktorów. A co jeśli strzelasz raz w miesiącu???

Od myśli i pomysłu przeszedłem do czynu, praktykując i doświadczając często na "żywym organiźmie".

W tamtym czasie miałem już spore doświadczenie strzeleckie oraz doświadczenie w pracy z bronią nie tylko w ramach Misji czy szkoleń poligonowych. Zdarzyło mi się także spokornieć, kiedy na jednych z zawodów resortowych zająłem ostatnie lub przedostatnie miejsce (DRAMAT!!!). To wszystko jednak skutkowało wypracowaniem takiego systemu szkolenia, który sprawdził się w czasie służby.


Po moim przejściu do rezerwy zacząłem przerabiać program i metodykę szkolenia na potrzeby rynku cywilnego.

I to jest właśnie FPS - System z tak ułożonym programem szkolenia oraz metodyką, aby uczyć i/lub podtrzymywać umiejętności strzeleckie, kiedy nie mamy czasu i/lub możliwości strzelać często lub bardzo często (jednocześnie zaznaczam, że raz w miesiącu to jednak bezwzględne minimum).

FPS to także program dla osób, które nie miały nigdy kontaktu z bronią, ale chcą zobaczyć czy to będzie "zajawka" albo inaczej aktywność dla nich.

FPS głównie opiera się na pięciu zasadach, ale cały czas jeszcze ewoluuje pod rynek cywilny.

(Kontekst, Przydatność, Realność, Skuteczność, Intensywność)

 

ZASADA KONTEKSTU - w strzelaniu, zwłaszcza praktycznym (bojowym, defensywnym, itp.), ważny jest kontekst - dlaczego stoimy tak, a nie inaczej i po co, dlaczego podnosimy lub gasimy broń, dlaczego musimy ćwiczyć walkę wręcz, chociażby na podstawowym poziomie, dlaczego taki indeks, czemu aspekt prawny jest ważny, itd. Tekst typu, bo tak się robi, może jest dobry dla żołnierza na unitarce albo w czasie szkolenia wytrzymałościowo-taktycznego, ale nie na dalszym etapie rozwoju i na pewno nie w czasie szkolenia komercyjnego dla klientów (wolę słowo podopieczni). W kontekście jest ważny także aspekt dystansów strzelania, ale również balistyka i aspekt zerowania broni (przystrzeliwania);

ZASADA PRZYDATNOŚCI - system ma być po coś, ma spełniać założenia funkcjonalności i wdrażać tylko przydatne zachowania, sekwencje, tipy pod charakter aktywności strzeleckiej, którą chcemy uprawiać/trenować/doskonalić;

ZASADA REALNOŚCI - szkolenia urealnia się pod dany charakter zagrożeń, zadań lub aktywności strzeleckiej. Wprowadza się jak najbardziej realne zadania strzeleckie i wprowadza się element presji, np. presji czasu czy inne czynniki stresogenne jak zmęczenie fizyczne czy "zakłócacze";

ZASADA SKUTECZNOŚCI - oparta tylko na sprawdzonych, przepracowanych i skutecznych technikach. Samo strzelanie także ma być skuteczne, a skuteczność będzie zależna od aktywności strzeleckiej, do której się przygotowujemy. Strzelec PiRO będzie dążył do zamykania się w ALFACH, ale już w strzelaniu defensywnym będzie wystarczyło jak zamkniemy się w tarczy FBI (oczywiście w dużym uproszczeniu);

ZASADA INTENSYWNOŚCI - nie mamy czasu, więc szkolimy się intensywnie, strzelając konkretne zadania i sytuacje, mieszając je z podstawami, często do nich wracając, strzelając na różnych dystansach oraz wykonując trening bezstrzałowy (często pod sytuację, zadanie), kiedyś nazywany łącznymi czynnościami do strzelania:):):).

 

FPS po prostu jest systemem całościowym/kompleksowym, który z założenia uczy i szkoli w posługiwaniu się bronią krótką, długą oraz strzelbą na różnych dystansach, ale trochę z innym podejściem, traktując każdego indywidualnie i intensyfikując szkolenia. Ponadto, system traktuje zagadnienie całościowo/kompleksowo, ponieważ analizuje bodźce, biomechanikę, uwarunkowanie fizyczne, taktyczne, sytuacje oraz aspekty prawne.


Ciąg dalszy nastąpi...... (w następnym odcinku opiszę na przykładzie strzelców z moich Sekcji Taktyczno-Strzeleckich #STS, którzy od 7 miesięcy posługują się bronią, strzelając tylko raz w miesiącu, jak wykonują i zaliczają zadania strzeleckie pokroju TESTU FBI - wcześniej nie mieli do czynienia z bronią w ogóle).
121 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page