top of page

PISTOLET oraz KARABIN OBRONNY - GREY MAN SHOOTING

Strzelanie i zawody 2Guns w formule Pistolet oraz Karabin Obronny (PoKO) – Grey Man Shooting (GMS)  - Åšwiadomość, Wszechstronność, Sprawność, Precyzja. Projekt realizowany ze wsparciem NadwiÅ›laÅ„skiego Towarzystwa Strzeleckiego oraz Stowarzyszenia Rota Bellatoris.

Wyobraźcie sobie Grey Man’a (Grey przez „E” to pisownia brytyjska😊)…nie….nie chodzi nam w tym momencie o operatora sÅ‚użb specjalnych, chociaż pomysÅ‚ wywodzi siÄ™ wÅ‚aÅ›nie z tego Å›rodowiska…. Grey Man, na nasze potrzeby, to osoba Å›wiadoma, wszechstronnie wyszkolona i sprawna. To może być „zwykÅ‚y Kowalski”, chociaż ten „zwykÅ‚y Kowalski” jest caÅ‚kiem niezwykÅ‚y, to ktoÅ›, kto potrafi Å›wietnie posÅ‚ugiwać siÄ™ nie tylko pistoletem w sytuacjach obronnych, ale również karabinem (karabinkiem). 

No właśnie....

PomysÅ‚ byÅ‚ prosty. Skoro mamy PiRO czy IDPA, to brakuje nam formuÅ‚y 2GUNS, która bÄ™dzie typowÄ… formułą obronnÄ…, czyli coÅ› w stylu PiRO. PomyÅ›leliÅ›my o formule, która bÄ™dzie bardziej proobronna a mniej „sportowa”, chociaż ze sportem Grey Man Shooting ma wiele wspólnego, ponieważ w naszym zamyÅ›le sprawność fizyczna też ma grać bardzo ważne skrzypce w tej orkiestrze. KtoÅ› może powiedzieć: „przecież mamy PCSL lub Shooting Games”. Jak najbardziej, ale PCSL jest bardziej zbliżone do IPSC, a Shooting Games to taktyczno-strzeleckie zawody wywodzÄ…ce siÄ™ z wojska. My chcieliÅ›my LOW PROFILE, bez szpeju, kamizelek, kabur udowych, wieszaków, hydraulicznych bufferów i innych udoskonaleÅ„ sportowo- wojskowych.

Masz umieć toczyć starcie tak jak na co dzieÅ„ jesteÅ› ubrany, przygotowany i ze sprzÄ™tem jaki posiadasz przy sobie. Masz nie rzucać siÄ™ w oczy, a w sytuacji zagrożenia radzić sobie ze swoim „klamotem” i swojÄ… „wÄ™dkÄ…” w sposób wysoce profesjonalny.

To tyle tytułem wstępu.

OczywiÅ›cie nie uda nam siÄ™ zawrzeć caÅ‚ego Regulaminu (Przepisów PoKO – GMS) w tym artykule. Regulamin znajdziesz w BLOGU. Tutaj opisujÄ™ w kilku sÅ‚owach pomysÅ‚u, który ponad rok temu urodziÅ‚ siÄ™ w mojej gÅ‚owie i zainteresowaÅ‚ NadwiÅ›laÅ„skie Towarzystwo Strzeleckie czyli gÅ‚ównego partnera Projektu. OczywiÅ›cie nie do koÅ„ca siÄ™ urodziÅ‚ tak po prostu. Po pierwsze braÅ‚em raz udziaÅ‚ w zawodach resortowych, gdzie mniej wiÄ™cej taka formuÅ‚a obowiÄ…zywaÅ‚a, a po drugie wywodzÄ™ siÄ™ z formacji, gdzie „robiono” LOW PROFILE.

GMS to strzelanie sportowe z zaciÄ™ciem proobronnym, które w zamyÅ›le ma łączyć
w sobie precyzję, koncentrację i szybkość reakcji, ale także, a może przede wszystkim, wysoką świadomość sytuacyjną, wszechstronność i sprawność fizyczną.

2Guns PoKO-GMS to dynamiczna forma zawodów strzeleckich, w której uczestnicy rywalizujÄ…, używajÄ…c dwóch rodzajów broni: pistoletu i karabinu. Zawody te wymagajÄ… od strzelców nie tylko umiejÄ™tnoÅ›ci precyzyjnego strzelania, ale także szybkiego „przełączania siÄ™” miÄ™dzy dwoma jednostkami broni oraz sprawnego poruszania siÄ™ po torze strzeleckim. Wszystko, podobnie jak w PiRO lub IDPA z broniÄ… krótkÄ…, w kaburze blisko ciaÅ‚a pod okryciem wierzchnim. Co wiÄ™cej karabin musi mieć zawieszenie, ale strzelec bÄ™dzie musiaÅ‚ posiadać także pokrowiec lub futeraÅ‚. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Podobnie jak w PiRO wiÄ™kszość torów bÄ™dzie torami ze scenariuszami, czyli np. „Idziesz na strzelnicÄ™, krótka przy sobie, dÅ‚uga w pokrowcu i widzisz akcjÄ™, w której dywersanci zaatakowali infrastrukturÄ™ krytycznÄ…. Postanawiasz dziaÅ‚ać” Brzmi  niewiarygodnie? Być może, ale….

Nie ukrywam, że piszÄ…c Regulamin opieraÅ‚em siÄ™ na Przepisach (Regulaminie) PiRO, bo uważam, że jak coÅ› jest dobrze zrobione i funkcjonuje, to trzeba z tego korzystać, a nie wyważać otwarte drzwi. Poza tym zależy mi na tym aby PiRO-Ludzie strzelali też GMS wiÄ™c wiele spraw jest wspólnych lub nawet identycznych.

 

ZASADY I PRZEBIEG ZAWODÓW

Pisanie Regulaminu spÄ™dzaÅ‚o mi sen z powiek i na chwilÄ™ pisania artykuÅ‚u poprawiam go chyba 5 lub 6 raz😊. Nie ukrywam, że chcieliÅ›my aby formuÅ‚a byÅ‚a jak najbardziej proobronna i praktyczna, stosujÄ…c siÄ™ jednoczeÅ›nie do warunków bezpieczeÅ„stwa obowiÄ…zujÄ…cych na zawodach oraz kierujÄ…c siÄ™ zasadÄ… ograniczonego zaufania do zawodników. Chyba wszyscy przyznajÄ…, że po pierwsze różni zawodnicy przychodzÄ… na zawody, posiadajÄ… różny poziom umiejÄ™tnoÅ›ci, a w dodatku nawet zawodnikom zaawansowany zdarzajÄ… siÄ™…”potkniÄ™cia” - widać to Å›wietnie na zawodach PiRO.
W tym przypadku mamy dwie jednostki broni. Jak znaleźć zÅ‚oty Å›rodek pomiÄ™dzy bezpieczeÅ„stwem a praktycyzmem? Niestety musiaÅ‚em posypać gÅ‚owÄ™ popioÅ‚em i iść na pewne ustÄ™pstwa ponieważ bezpieczeÅ„stwo jest najważniejsze i z pewnoÅ›ciÄ… nie chcielibyÅ›my aby na pierwszych zawodach wydarzyÅ‚o siÄ™ coÅ› „nieprzyjemnego” .

Tory zgodnie z naszym Regulaminem będą sytuacyjne, specjalne oraz tory niespodzianki.

Każde zawody zakÅ‚adajÄ… że co najmniej 50% torów musi umożliwiać strzelanie
2GUNS i dokonywanie tranzycji z karabinka na pistolet i z pistoletu na karabinek. Maksymalnie 25% torów, a minimalnie 10% torów, musi być torami tylko karabinowymi i tylko pistoletowymi. Poza tym bÄ™dÄ… tory niespodzianki. Na czym bÄ™dÄ… polegać? Otóż zawodnik nie bÄ™dzie znaÅ‚ ustawienia toru, poza oczywistymi sprawami jak kolor tarcz (podobnie jak w PCSL tarcza biaÅ‚a dla karabinka, beżowa dla pistoletu, tylko że tarcze wykorzystywane w PiRO) oraz kolory znaczników umieszczonych przy celach. Znaczniki (czerwony, zielony, biaÅ‚y) bÄ™dÄ… oznaczaÅ‚y co strzelamy w pierwszej, bezwzglÄ™dnej kolejnoÅ›ci, co zza przesÅ‚on, a co w marszu - jest to ciekawa nowinka. StrzelaÅ‚em kiedyÅ› podobne zadania na szkoleniu w USA – zrywa beret - naprawdÄ™.

W jakiej liczbie będą występowały tory niespodzianki?

Regulamin zakłada że;

„W skÅ‚ad torów 2GUNS muszÄ… wchodzić tory – niespodzianki w nastÄ™pujÄ…cym stosunku do łącznej iloÅ›ci torów:

a. od 5 – 7 torów – 1 tor niespodzianka;

b. od 8 – 12 torów – 2 tory niespodzianka;

c. 13 – 17 torów – 3 tory niespodzianki;

d 18 i wiÄ™cej torów – 4 tory niespodzianki.”

Poza tym podobnie jak w PiRO, normalne tory, nie będą znane wcześniej, nie będzie Open Range i przejście toru będzie możliwe przed przebiegiem, ale bez celowania i układania się.

 

KONKRETY

Zawodnicy w formule PoKO – GMS bÄ™dÄ… zaÅ‚adowani w nastÄ™pujÄ…cy sposób:

  1. Pistolet – 3 magazynki po 12 nabojów:

  2. Karabin – minimalnie dwa magazynki, maksymalnie 3 magazynki po 18 nabojów

Utrudnieniem będzie to, że ładownica karabinowa może być tylko jedna pojedyncza
a reszta magazynków np. w kieszeniach. Zabieg specjalny, przemyÅ›lany i zrobiony
z premedytacją. Będzie ciekawie.

Cele bÄ™dÄ… ostrzeliwane dwukrotnie – pistolet, i trzykrotnie – karabin, chyba że opis toru bÄ™dzie stanowiÅ‚ inaczej.

Podobnie jak w przepisach innych formuÅ‚ bÄ™dÄ… zalecenia dotyczÄ…ce odlegÅ‚oÅ›ci ustawiania celów. Oto kilka przykÅ‚adów:

  1. Zaleca siÄ™ aby 3/4 wszystkich strzaÅ‚ów z pistoletu wymaganych na caÅ‚ych zawodach byÅ‚o oddanych  z odlegÅ‚oÅ›ci maksymalnie 15 metrów.

  2. Zaleca siÄ™ aby 3/4 wszystkich strzaÅ‚ów z karabinu wymaganych na caÅ‚ych zawodach byÅ‚o oddanych z odlegÅ‚oÅ›ci maksymalnie 75 metrów.

  3. Zaleca siÄ™ sporadyczne ustawianie celów w odlegÅ‚oÅ›ci do 30 metrów dla pistoletu i w odlegÅ‚oÅ›ci do 150 metrów dla karabinu/karabinka.

W naszej formule przesÅ‚ony i barykady, podobnie jak w PiRO, bÄ™dÄ… musiaÅ‚y być wykorzystywane aktywnie, a dla karabinka, w przypadku wymuszonego przez opis toru, strzelania z dwóch stron przesÅ‚ony, bÄ™dzie wymagane przejÅ›cie z silnej na sÅ‚abÄ… stronÄ™.

NajwiÄ™kszy problem mieliÅ›my z tranzycjÄ… broni z krótkiej na dÅ‚uga lub odwrotnie. Problem stanowi bezpieczeÅ„stwo przemieszczania siÄ™ i bezpieczeÅ„stwo sÄ™dziego, ponieważ z naszej formule nie bÄ™dzie stojaków do odkÅ‚adania broni. OczywiÅ›cie zakÅ‚adaliÅ›my, że „odrzucana” broÅ„ dÅ‚uga ma być zabezpieczona, ale…. No wÅ‚aÅ›nie, a jeÅ›li ktoÅ› w ferworze „walki” nie zabezpieczy i sÄ™dzia nie zauważy?

Rozwiązaliśmy to na dwa sposoby:

  1. Po pierwsze tor limitowany – jeÅ›li zaczynamy z karabinem to wymuszamy opisem toru i metodÄ… limitowanÄ… dla celi karabinowych, aby zawodnik wykorzystaÅ‚ wszystko co ma w magazynku/magazynkach zanim przejdzie na „klamota”. Z przejÅ›ciem z pistoletu na karabin jeszcze dywagujemy.

  2. Po drugie, dwa lub wiÄ™cej przebiegów w jednym. Co to oznacza? JeÅ›li bÄ™dziemy chcieli tak skomplikować tor, że tranzycjie mamy dwie, lub trzy, to zatrzymujemy czas po ostatnim strzelaniu przed tranzycjÄ…, przeglÄ…damy broÅ„, sprawdzamy zabezpieczenie i ruszamy po kontroli broni na kolejny przebieg, ale ostatecznie wynik/wyniki sumujemy.

Czy są to idealne rozwiązania? Z pewnością nie i z pewnością w tym przypadku przepisy będą ewoluowały.

Jakie bÄ™dÄ… kondycje zaÅ‚adowania? Identycznie jak w PiRO – 1, 2, 3. Przy czym jeżeli startujemy z pistoletem i tranzycjÄ™ bÄ™dziemy robili na karabinek, to karabinek nie bÄ™dzie mógÅ‚ być w innej kondycji niż 3 lub 2. Podobnie sprawa siÄ™ bÄ™dzie miaÅ‚a, kiedy opis toru wskazuje że zawodnik startuje z broniÄ… dÅ‚ugÄ… w pokrowcu/futerale.

 

CELE i PUNKTACJA

Tak jak pisałem wyżej, cele papierowe to tarcze PiRO, beżowe dla pistoletu, białe dla karabinka. Oczywiście na torach będą także tarcze NO SHOOT, a na długich torach karabinowych GONGI popiersiowe. Będą mogły być wprowadzane inne tarcze papierowe, i wtedy taka tarcza będzie traktowana jako HIT, NO HIT.

Co do punktacji, to będzie trochę inaczej dla pistoletu i trochę inaczej dla karabinka:

  1. PISTOLET – tarcze papierowe standardowe trzeba bÄ™dzie ostrzelać dwa razy, aby nie otrzymać kar, przestrzeliny muszÄ… znaleźć siÄ™ w dolnym lub górnym polu ALFA,

  2. KARABIN – aby strzelanie byÅ‚o zaliczone trzeba „zamknąć” co najmniej JEDNÄ„ PRZESTRZELINĘ W ALFIE I DWIE PRZESTRZELINY W POLU CHARLIE. Jeżeli dla przykÅ‚adu bÄ™dziemy mieli trzy przestrzeliny w CHARLIE, to de facto strzelec ma JEDNÄ„ CHARLIE, czyli otrzymuje 1 sekundÄ™ kary. Jeżeli strzelec ma przestrzeliny w nastÄ™pujÄ…cym ukÅ‚adzie: 1A, 1C, 1D to otrzymuje 3 sekundy za DELTĘ, a jeżeli ukÅ‚ad wyglÄ…da 1C, 2D to strzelec otrzymuje 6 sekund kary za DWIE DELTY.

PozostaÅ‚e kary, czy też punktacja bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚a jak w PiRO czyli MISS – 5 sekund, NO SHOT – 7 sekund, Procedura MaÅ‚a – 5 sekund, Procedura Duża – 20 sekund.

 

PODSUMOWANIE

OczywiÅ›cie Regulamin także wskazuje na wielkość broni krótkiej i dÅ‚ugiej oraz na to co można wykorzystać. W dużym uproszczeniu bÄ™dÄ… dwie Dywizje:

  1. PCC/Pistolet;

  2. Karabin/Pistolet,

oraz następujące klasy w każdej Dywizji:

  1. Full Optic – obie jednostki broni na optyce;

  2. Semi Optic – jedna, wybrana jednostka broni na optyce;

  3. Standard – obie jednostki broni na „mechanice”.

Tak jak napisaÅ‚em wyżej, caÅ‚ego Regulaminu nie da siÄ™ zmieÅ›cić w tym artykule, ale mam nadziejÄ™ że wytrzymacie jeszcze trochÄ™. 10 maja na Fort Pacew pierwsze w historii warsztaty Grey Man Shooting, a 8 czerwca pierwsze zawody, wszystko wskazuje na to, że odbÄ™dÄ… siÄ™ na strzelnicy w Radzyminie. Na chwilÄ™ obecnÄ… to tyle drodzy PiRO-Ludzie i mam nadziejÄ™, że niedÅ‚ugo także Grey Man’i.

Do zobaczenia na torach PiRO i PoKO GMS!

bottom of page